Jak dobře vést rozhovory je velká kapitola sama o sobě. Pojďme si ale říct něco i o rozhovorech, které probíhají online.
Mají totiž svá specifika a možná se vám bude hodit pár tipů. ✨
💛 Techniku si nachystejte s předstihem.
Několikrát se mi stalo, že jsem v poslední minutě před rozhovorem řešila nastavování Zoomu, povolování sdílení obrazovky a vybitá sluchátka. Ušetřete si stres a připravte se na možné komplikace s předstihem.
💛 Zapněte si kameru. Ale nenuťte účastníka si ji zapínat také.
Někdy se stane, že se účastník připojí jen zvukově. Tím, že máte kameru zapnutou vy, je můžete inspirovat ať si ji zapnou také. Účastníky raději neupozorňujte na jejich vypnutou kameru – nikdy nevíte, jaký důvod za tím je.
💛 Nepodceňujte small talk.
Online rozhovory jsou prostě….jiné než ty osobní. Asi si vzpomínáte (nebo možná ještě zažíváte) tu únavu z koukání se a mluvení do počítače celý den. Je to vyčerpávající a mnohem hůře se nám navazuje s ostatními kontakt. I když je small talk často o ničem, je to první věc, kterou můžeme našeho účastníka naladit na dobrou notu, usmát se na sebe a nezačít hned o byznysu.
💛 Pokud sdílíte obraz, sdílejte spíše vlastní obrazovku. Nenuťte sdílet účastníky obrazovku svou.
Obzvlášť při testování použitelnosti se potkáte s různým testováním prototypů a nutnosti sdílet. Ačkoliv spousta lidí nebude mít žádný problém sdílet s vámi obrazovku, je možné, že je to vykolejí nebo jim to nebude příjemné (nečekali to, mají tam otevřená okna, která nechtějí sdílet atp.). Sdílejte raději vy a předejte jim kontrolu nad vaší myší.
💛 Vyhraďte si více času.
Možná jste si všimli, že online hovory trvají často déle, než ty osobní. Při online hovoru hůře vidíme nuance řeči těla nebo jak se účastník tváří, tak se musíme více doptávat jestli je vše jasné, nebo jak se na to účastník tváří. A to logicky zabere nějaký čas navíc.
Přidali byste za vás ještě něco? Jaké jsou vaše zkušenosti s vedením online rozhovorů?